poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Słowniczek fotograficzny- cz.1.

Autobracketing (ang. Auto Exposure Bracketing), funkcja polegająca na wykonaniu kilku zdjęć przy lekko różniących się ustawieniach. Korzysta się z niej w trudnych do sfotografowania sytuacjach, kiedy nie można jednoznacznie określić poprawnych parametrów naświetlenia. Określając zakres autobracketingu (o ile ma się różnić ekspozycja w alternatywnych zdjęciach) i po naciśnięciu spustu migawki, aparat wykonuje kilka zdjęć z różnymi ustawieniami. W efekcie zwiększa się prawdopodobieństwo, że któreś ze zdjęć będzie poprawne.
 Autobracketing
Autofocus - jest to system automatycznego ustawienia ostrości. System uruchamia się po delikatnym naciśnięciu spustu migawki. W niektórych aparatach może się on uruchamiać automatycznie po przystawieniu aparatu do oka lub po odpowiednim złapaniu za jego obudowę. Dostępnych jest kilka trybów ustawienia ostrości. 
 
 Balans Bieli - system równoważenia kolorów w różnych typach oświetlenia. W zależności od natężenia i rodzaju źródła światła kolory mogą wyglądać bardzo odmiennie. Balans bieli jest więc taką korektą koloru by "biel była biała", a pozostałe kolory tworzyły właściwa paletę. Aparaty cyfrowe oferują automatykę balansu bieli, a bardziej zaawansowane modele mają dodatkowo tryby balansu odpowiednie do sytuacji (np. do światła żarowego, jarzeniowego, słonecznego itd.). 
 
 Ekspozycja - jest to ilość światła która pada na matrycę naszego aparatu cyfrowego (w przypadku fotografii analogowej na film światłoczuły). Ekspozycja jest wynikową kilku parametrów fotograficznych, jak przysłona, czas naświetlania i czułość filmu lub matrycy światłoczułej. 
 
Głębia ostrości - jest to zakres odległości, w którym fotografowany obiekt jest ostry. Duża głębia ostrości występuje wówczas, gdy na zdjęciu ostre są zarówno elementy na pierwszym planie, jak i te na dalszym. Mała głębia ostrości to krótki zakres ostrości, np. są to wybrane zdjęcia portretowe, gdy ostra jest twarz fotografowanej osoby, a tło za nią jest rozmyte.
 Głębia ostrości 
 
ISO – czułość - jest to wielkość określająca stopień reagowania matrycy światłoczułej na światło. Im wyższe ISO tym większa podatność na światło. Znajomość tego parametru jest niezbędna do prawidłowej ekspozycji zdjęcia, ponieważ wpływa na ustawienie przysłony i czasu naświetlania. W popularnych lustrzankach najniższą czułością jest zwykle ISO 100, górne granice mogą być na poziomie od 3200 do 12800 a czasami więcej. Ustawienie wysokiej czułości ISO wiąże się z możliwością robienia zdjęć przy mniejszej ilości światła, ale również wpływa na pogorszenie jakości zdjęć i powstanie tzw. szumów.
 
Kadr - „wycięcie” z obserwowanej przestrzeni określonego jej fragmentu w celu ujęcia optymalnego obrazu na zdjęciu. Kadrem jest obraz widoczny w wizjerze lub na wyświetlaczu LCD.  
 
(źródło:  http://www.smartakademia.com.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz